קבלן בניין הינו איש מקצוע העוסק בתחום הבנייה. הקבלן מתמחה בעבודות הקמה של מבנים פרטיים ומסחריים, עבודות תשתית של מבנים וכל עבודת בנייה אחרת הדורשת ידע וניסיון בתחום. כיוון שקבלני בניין עוסקים בתחום בו קיימים סוגים רבים ומגוונים של סיכונים כלכליים ופיזיים, עבודות הבנייה מוכרחות להיעשות תחת פיקוח מוסדר מטעם המדינה.

ובכן מהו קבלן רשום? משום כך קבלנים המעוניינים לעסוק בעבודות בתחום הנדסת בניינים, מוכרחים להיות רשומים באופן רשמי כקבלנים רשומים. קבלן רשום הינו קבלן שקיבל רישיון קבלן רשום על מנת לעסוק בתחום הבנייה, ושמו רשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים מטעם רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון.

כיצד ניתן להיכנס לפנקס המהנדסים ואדריכלים?

על מנת שקבלן יוכל להיכנס אל פנקס המהנדסים האדריכלים מטעם רשם הקבלנים, עליו לקבל רישיון קבלן רשום המאפשר לו לעסוק בעבודות קבלניות בתחם הבנייה. קבלן יכול לבצע את עבודות הבנייה באופן עצמאי, ביחד עם פועלים ואנשי צוות הפועלים תחת אחריותו, או להשתייך אל חברת בנייה גדולה המונה כמה קבלנים רשומים.

מה זה קבלן רשום
מהו קבלן רשום

רשם הקבלנים הינו גוף רשמי הפועל תחת פיקוחו של משרד הבינוי והשיכון, והוא הגוף הבלעדי להענקת רישיונות קבלנים והוספתם אל הפנקס. התנאים לקבלת רישיון קבלן על מנת להיות קבלן רשום, הינם אדריכלים או מהנדסי בנייה שצברו לפחות שנתיים ניסיון בתחום, כאשר אלו נצברו בתקופת זמן של חמש שנים אחרונות ולא צבירה הדרגתית או ממושכת.

רישיון קבלן ללא תעודת השכלה גבוהה

יש לזכור כי קבלן בנייה המקבל אישור רשמי לעסוק בעבודות בנייה אינו מעיד על יכולותיו בפועל, אלא רק על החלק הבירוקרטי שהוא עבר כדי לעסוק באופן חוקי בעבודות הבנייה. מטרתו העיקרית של רישיון קבלן רשום היא לבסס את האמינות והניסיון של הקבלן, המחזיק בבעלותו עסק פעיל ויציב ומאחוריו קיים ידע וותק בתחום הבנייה.

על אף שהרישום כקבלן מורשה מתאפשר לאדריכלים ומהנדסים שלמדו את המקצוע במוסד להשכלה גבוהה, החוק מאפשר גם לקבלנים ללא עבר וידע אקדמי להירשם כקבלנים רשומים ובכך להגדיל את מאגר הלקוחות שלהם. לכן גם בעלי מקצוע וותיקים ומיומנים בתחום שעברו הכשרה מתאימה בבתי ספר להנדסאים או טכנאים, יוכלו לקבל אישור מיוחד לביצוע הרישום.

בנוסף לכך, קיימת אפשרות גם למנהלי עבודה שאין ברשותם עבר לימודי במכללה, אוניברסיטה או בית ספר מתאים לקבל את הרישיון המיוחל – זאת בתנאי שהם עסקו בתחום הבנייה במשך לפחות 12 השנים האחרונות, כאשר 6 שנים מתוכן הם עסקו כמנהלי עבודה.

יעוץ, ליווי והכוונה משפטית של קבלנים

לאחר שהבהרנו מהו קבלן רשום ומה החשיבות של כך, קל להבין כי האפשרות להירשם כקבלן רשום מטעם רשם הקבלנים היא כדאית ומומלצת לכל קבלן המעוניין להתפתח ולהרחיב את היקפי פעילותו. בנוסף, לקבלן רשום עומדת הזכות להשתתף במכרזים ממשלתיים בתחום הבינוי, עניין שיכול ייצר מקורות הכנסה משמעותיים ולבסס את מעמד העסק לטווח הארוך.

באמצעות פנייה אל משרד עו"ד רישום קבלנים, המתמחה בייעוץ, ליווי והכוונה של קבלנים ובעלי מקצוע בתחום הבנייה ניתן להעלות את סיכויי קבלת רישיון קבלן רשום בצורה יעילה ומקצועית.

קראו גם אודות בקשה לרישיון חשמלאי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *